Co to jest thermodrewno?

Thermodrewno jest poddane specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu zyskuje świetne właściwości – jest bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymaga zabezpieczenia, dlatego idealnie nadaje się do użytku zewnętrznego     (tarasy, elewacje). Dodatkowym atutem jest przyjazność środowisku. Do produkcji thermodrewna nie stosuje się żadnych chemikaliów. Jest to proces w pełni naturalny.

Drewno hartuje się w specjalnych piecach za pomocą pary wodnej i wysokiej temperatury. Są dwa rodzaje modyfikacji termicznej. Modyfikacja średnia (Thermo-S) w temperaturze 190 -215 st.C stosowana jest do produkcji podłóg i boazerii, a modyfikacja intensywna (Thermo-D) w temperaturze 215 st. C stosowana jest do produkcji tarasów, elewacji, podłóg i boazerii. Celem jest usunięcie z drewna wilgoci oraz skrystalizowanie cukrów, dzięki czemu thermodrewno nie podlega procesom gnilnym i jest odporne na grzyby, pleśń i owady. W czasie modyfikacji termicznej całkowicie usuwana jest żywica z drewna.

Thermodrewno jest doskonałą alternatywą dla płytek. Nieuchronnie po kilku latach płytki odpadają. Wpływ ma na to zarówno polska aura, ale także zastosowane materiały czy nierówności podłoża. Płytki albo bardzo się nagrzewają albo są bardzo zimne przez co nieprzyjemne w dotyku. Thermodrewno nie nagrzewa się, jest bardzo odporne i charakteryzuje się długą żywotnością. Drewno stosowane na zewnątrz musi być poddane modyfikacji intensywnej. Thermodrewno dobrej jakości jest termowane na wskroś – po przecięciu deski kolor na zewnątrz i wewnątrz powinien być taki sam.

Zalety thermodrewna:

  • odporne na działanie czynników atmosferycznych, grzybów i pleśń
  • nie wymaga zabezpieczenia – kolor zmienia się na szary (w celu zachowania koloru stosuje się olejowanie drewna)
  • nie pracuje i jest stabilne wymiarowo (nie wypacza się i nie wykręca)
  • drewno poddane modyfikacji termicznej nabiera niepowtarzalnego koloru nie tylko z zewnątrz, ale w całym przekroju
  • thermodrewno lepiej izoluje ciepło niż zwykłe drewno i nie nagrzewa się
  • doskonałe dla alergików – drewno poddane modyfikacji termicznej nie uczula
  • jest przyjazne środowisku – do jego produkcji nie używa się żadnych chemikaliów, drewno pozyskiwane jest z certyfikowanych lasów
  • deski z thermodrewna posiadają gwarancję producenta
  •  

Podsumowanie wpływu termowania na właściwości drewna

  sosna, świerk, jesion
 
  Modyfikacja średnia Modyfikacja intensywna
Temperatura termowania 190°C 212°C
Odporność na warunki atmosferyczne + ++
Stabilność wymiarowa + ++
Siła wyginania Bez zmian
Ciemność koloru + ++